Planene om å etablere legevakt og helsehus i helseparken er et resultat av en intensjonsavtale mellom Lier kommune og Drammen kommune. Forprosjektet for gjennomføring ble utført i januar 2019.
Helseparken med 76.000 kvadratmeter, bygges av Drammen Helsepark AS. Den kommer som nærmeste nabo til nytt sykehus. I helseparken er det regulert ny legevakt og nytt helsehus. Det er planlagt for 105 senger og kan knyttes sammen med det nye sykehuset med en gangbru.
Pasientens beste
– Løsningen er pasientsmart. Den gir en trygg og rask forflytning av pasienter mellom kommunal og statlig helsetjenester. I tillegg er det bra for miljø og offentlig ressursbruk, sa påtroppende daglig leder i Drammen Helsepark, Gøril Bergh, da hun møtte fjordbyrådet sist uke.
Illustrasjon: Grape architects
Fjordbyrådet består av politikere fra Lier og Drammen. Det er et samarbeidsorgan mellom de to kommunene som har en avtale om å utvikle Fjordbyen Lier og Drammen til et urbant område. Sykehus og helsepark inngår i planområdet for den nye fjordbyen som planlegges for 16.000 beboere og 16.000 arbeidsplasser.
Gøril Bergh overtar som daglig leder i Drammen Helsepark AS 1. mars. I fjordbyrådets møte la hun fram en løsning for å kunne åpne legevakt og helsehus samtidig med nytt sykehus, i mai 2025.
Da skal også første byggetrinn i helseparken stå klart. Det består av minimum parkeringsanlegg for sykehuset. Det etableres i underetasjen i helseparken.
Tilbyr leieavtale
– Vi har tilbudt Drammen kommune at vi kan bygge legevakt og helsehus for kommunen. Så kan kommunen leie fram til den eventuelt selv ønsker å kjøpe eiendommen. Vi kan ha bygget klart samtidig med sykehuset i mai 2025, sier Bergh.
Den informasjonen ga hun også i sitt foredrag til fjordbyrådet.
– Vår løsning er fleksibel og lite kostnadsdrivende for kommunen inntil et eventuelt kjøp, sier Bergh.
Også andre offentlige aktører som skal inn i helseparken kan få samme modell.
– En modell for utleie kan også være aktuell for andre aktører, så som fylkeskommunen med tanke på helsefagutdanning i helseparken, sier Jon Chr. Simenstad i Drammen Helsepark.
Visjonen til Drammen Helsepark er å skape Europas mest komplette helse- og omsorgsklynge for utdanning, forskning, behandling og næringsutvikling. Sykehuset blir motor i helseklyngen. Helseparken har plass til alle virksomheter som har pasienter og helse som kjerneområde.
– Sammen med sykehuset skal vi utvikle et levende byrom. Helseparken og sykehuset binder Fjordbyen sammen med Drammen sentrum, sier Bergh.